Lista aktualności
Powierzchnie referencyjne i HCV - konsultacje społeczne
W związku z procesem wznowienia certyfikatu FSC zapraszamy do konsultacji społecznych dotyczących obszarów HCV oraz powierzchni referencyjnych na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski
Realizując zapisy Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski podlegające RDLP w Radomiu identyfikuje i oznaczaje na mapach powierzchnie referencyjne oraz powierzchnie o szczególnych wartościach ochronnych - HCV (ang. High Conservation Value).
Konsultacje potrwają 14 dni w okresie od 25.03.2025 do 08.04.2025.
Opinie, uwagi i własne propozycje prosimy przesyłać na adres siedziby nadleśnictwa lub drogą elektroniczną, na adres e-mail: ostrowiec@radom.lasy.gov.pl, w formularzu stanowiącym załącznik do niniejszego ogłoszenia w terminie do dnia: 08.04.2025 roku.
Osobą do kontaktu z ramienia Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski w sprawie wyznaczania powierzchni referencyjnych jest Pan Marcin Bugajski, 660-456-073, marcin.bugajski@radom.lasy.gov.pl. Osobą do kontaktu z ramienia Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski w sprawie wyznaczania obszarów HCVF jest Pan Paweł Kosiarz, 505-137-932, pawel.kosiarz@radom.lasy.gov.
Opis przedmiotu konsultacji:
Powierzchnie referencyjne (stosownie do ich planów ochrony o ile istnieją) są trwale pozostawione bez ingerencji w stanie naturalnym, z wyjątkiem działań podyktowanych nadrzędnymi wymogami bezpieczeństwa publicznego (z pozostawieniem drewna na gruncie). W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się działania mające na celu przywrócenie powierzchni do bardziej naturalnych warunków.
W przypadku wystąpienia katastrofy naturalnej reżim ochronny w wyznaczonych powierzchniach referencyjnych może ulec złagodzeniu w celu niwelacji jej skutków lub przywrócenia funkcji powierzchni referencyjnej. Decyzja o złagodzeniu reżimu ochronnego jest udokumentowana.
Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) - strefy i przestrzenie fizyczne posiadające Szczególne Wartości Ochronne* lub niezbędne do istnienia i utrzymania Szczególnych Wartości Ochronnych.
HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
- HCV 1.1. Koncentracje różnorodności biologicznej, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym;
- HCV 1.2. Koncentracja gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
HCV 2.1 Duże ekosystemy i mozaiki ekosystemów na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, i które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
- HCV 3.1. definiowane jako ekosystemy i siedliska skrajnie rzadkie i ginące (Nadleśnictwo nie udostępnia współrzędnych geograficznych znanych miejsc rozrodu zwierząt rzadkich i zagrożonych).
- HCV 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy (ujęte w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej), lecz w Polsce występujące powszechnie i wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary dla gospodarki leśnej.
HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.
- HCV 4.1. Kluczowe zlewnie wodne - obszary spełniające kryteria uznania za wodochronne wg zasad z Rozporządzenia Ministra Ochrony środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej oraz inne obszary pełniące funkcje wodochronne.
- HCV 4.2. Kontrola erozji wrażliwych gleb i zboczy oraz ochrona zasobów węgla w glebach organicznych - obszary spełniające kryteria uznania za glebochronne wg zasad z Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej oraz inne obszary pełniące funkcje glebochronne w szczególności chroniące zasoby węgla w glebach organicznych.
- HCV 4.3. Ochrona innych lokalnie istotnych usług ekosystemowych zidentyfikowanych przez zarządcę, które występują w jednostce gospodarowania. Usługi ekosystemowe to korzyści, jakie ludzie czerpią z natury. Lasy zapewniają społeczeństwu szeroki zakres korzyści, od obiegu czystej wody, po żyzną glebę i sekwestrację dwutlenku węgla.
HCV 5.1. Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokajania podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, zdrowia, odżywiania, wody itp.) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
- HCV 6.1 Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym globalnym, krajowym lub lokalnym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym.
- HCV 6.2 Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, gospodarczym lub religijnym dla tradycyjnej kultury społeczności lokalnych, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie z tymi społecznościami.
Uwagi, opinie oraz własne propozycje mogą Państwo składać poprzez uzupełnienie załącznika pn. "Formularz zgłaszania uwag i wniosków - obsz. HCV, pow. referencyjne" oraz wysłanie go na adres ostrowiec@radom.lasy.gov.pl lub osobiste dostarczenie do biura Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.