Web Content Display Web Content Display

PLANY ZALESIEŃ

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski sporządza plany zalesień gruntów rolnych oraz innych niż rolne objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski  informuje, iż składanie wniosków o sporządzenie planu zalesienia w zakresie działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" w ramach PROW 2014-2020 można składać w terminie do 1 czerwca 2020 roku.

Poniżej zamieszczono przydatne odnośniki dotyczące wielkości wsparcia w zakresie zalesień, dokumenty niezbędne do sporządzenia planu zalesienia i składania wniosków o przyznanie wsparcia (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 8 maja 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, oraz Podstawowe informacje o działaniu).

 

https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2015/P_WZSO/14_05_2015/rozp-lasy_2014_2020.pdf

 

https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/dzialanie-8-inwestycje-w-rozwoj-obszarow-lesnych-i-poprawe-zywotnosci-lasow/2017-zasady-ubiegania-sie-o-przyznanie-wsparcia-na-zalesienie.html

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podsumowanie "Spotkania z historią, dziedzictwem kulturowym i przyrodą w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski"

Podsumowanie "Spotkania z historią, dziedzictwem kulturowym i przyrodą w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski"

Pamięć, historia i przyroda – wspólnie uczciliśmy bohaterów Powstania Styczniowego. W dniach 9–10 maja. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski miało zaszczyt współorganizować wyjątkowe wydarzenie historyczno-edukacyjne pn. „Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody”. Inicjatywa ta była poświęcona pamięci Powstańców Styczniowych, którzy 5 maja 1863 roku stoczyli zwycięski bój pod Jeziórkiem pod dowództwem płk. Dionizego Czachowskiego przeciwko doborowym wojskom carskim dowodzonym przez Ilię Klevcova.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w Dworze Amelii w Rudzie Kościelnej wzięło udział około 350 uczestników, w tym dzieci i młodzież wraz z opiekunami ze wszystkich szkół Gminy Bodzechów oraz PSP nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wspólna wędrówka przez lasy, ścieżki pamięci i miejsca historycznych bitew była nie tylko okazją do upamiętnienia ważnego zrywu niepodległościowego, ale także do realizacji szeregu celów edukacyjnych: upamiętnienie Powstania Styczniowego jako kluczowego wydarzenia w historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodego pokolenia, promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, w tym miejsc takich jak Krzemionki Opatowskie – wpisane na listę UNESCO, poszerzanie wiedzy przyrodniczej – uczestnicy poznali formy ochrony przyrody, rolę lasu w walce powstańczej, zależności w ekosystemach leśnych oraz wpływ człowieka na środowisko, integracja lokalnej społeczności wokół wspólnej pamięci i działań w terenie, edukacja międzypokoleniowa i wsparcie dla turystyki kulturowej i przyrodniczej.

Zwieńczeniem wydarzenia był Apel Poległych na Polanie im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko – miejscu wyjątkowym zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Dzięki zaangażowaniu Gminy Bodzechów, właścicieli Dworu Amelii, rekonstruktorów z Klubu Historycznego – Rok 1863, Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, nauczycieli i opiekunów dzieci, Stowarzyszeniu Ostrower, Ostrowieckiemu Stowarzyszeniu Biegaczy „OstroBiec”, Kołom Gospodyń Wiejskich w Magoniach i Sudole, uczestnicy mogli nie tylko posłuchać o historii, ale i ją poczuć. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

Cieszymy się, że leśna przestrzeń znów stała się miejscem refleksji, edukacji i budowania tożsamości – zarówno narodowej, jak i przyrodniczej.

Chwała Bohaterom Powstania Styczniowego!

Leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski