Web Content Display Web Content Display

PLANY ZALESIEŃ

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski sporządza plany zalesień gruntów rolnych oraz innych niż rolne objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski  informuje, iż składanie wniosków o sporządzenie planu zalesienia w zakresie działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" w ramach PROW 2014-2020 można składać w terminie do 1 czerwca 2020 roku.

Poniżej zamieszczono przydatne odnośniki dotyczące wielkości wsparcia w zakresie zalesień, dokumenty niezbędne do sporządzenia planu zalesienia i składania wniosków o przyznanie wsparcia (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 8 maja 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, oraz Podstawowe informacje o działaniu).

 

https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2015/P_WZSO/14_05_2015/rozp-lasy_2014_2020.pdf

 

https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/dzialanie-8-inwestycje-w-rozwoj-obszarow-lesnych-i-poprawe-zywotnosci-lasow/2017-zasady-ubiegania-sie-o-przyznanie-wsparcia-na-zalesienie.html

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Łowiectwo

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 420 szt., danieli 140 szt., saren 5270 szt., a dzików 980 szt. Okresowo pojawiają się łosie.

Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka. Na terenie naszego nadleśnictwa żyją lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne. Wśród zbiorników wodnych prawdziwy raj ma ptactwo wodne. Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.