Lista aktualności Lista aktualności

Hajstry mają się dobrze w ostrowieckich lasach

Hajstra to staropolska nazwa bociana czarnego, która do dzisiaj bywa używana.

Nasze hajstry monitorowane są przez Komitet Ochrony Orłów. Właśnie otrzymaliśmy zdjęcia wykonane w Leśnictwie Krynki z gniazda tych pięknych ptaków. Potwierdzają one że bociany czarne po raz kolejny powróciły do swojego gniazda i przystąpiły do lęgów. Trzymamy kciuki za ich pomyślność.

Bocian czarny (Cicconia nigra)  w przeciwieństwie do swojego białego kuzyna zamieszkuje lasy. Z zachowania to zupełnie inny ptak niż bocian biały. O ile jednak bocian biały przyzwyczaił się do obecności człowieka i jest dobrze poznany, o tyle bocian czarny jest płochliwy i raczej unika naszego towarzystwa.

W jego upierzeniu dominuje czerń. Ptak ma czarną głowę, szyję, pokrywy skrzydłowe, lotki, sterówki. Brzuch oraz pierś są białe. Dziób czerwony, charakterystycznie, dłutowato oraz delikatnie wygięty do góry. Wokół oczu występują czerwone fałdy skórne. Nogi także mają czerwone ubarwienie łusek. Jak na ptaka związanego z terenami podmokłymi i brodzącego przystało, kończyny są długie. Jego pokarm stanowią przede wszystkim ryby, co jednak nie wyklucza zjadania innych ofiar. W żołądkach tych ptaków spotykano także myszy, inne drobne ssaki, duże owady oraz, bardzo rzadko, ptasie pisklęta innych gatunków.

Okres lęgowy zaczyna się w kwietniu i trwa do maja. W tym czasie ptaki składają 2-5 białych jaj. Samica składa je w dwudniowych odstępach, przez co ptaki wykluwają się niesynchronicznie, ponieważ zaczyna wysiadywanie już od pierwszego jaja. To powoduje, że pisklęta w gnieździe mają różną wielkość. Czas inkubacji trwa 32-38 dni. W razie niebezpieczeństwa małe bociany czarne wykazują dużą aktywność. W razie niebezpieczeństwa młode  bociany czarne syczą, kłapią dziobem, wydają z siebie charakterystyczne, niskie, buczące dźwięki.  Przez następne 9 - 10 tygodni pisklęta przebywają w gnieździe, po tym okresie mają już pełne upierzenie, dlatego rozpoczynają latać i mogą być obserwowane w towarzystwie rodziców. Jeszcze przez następne dwa tygodnie wracają do gniazda, gdzie śpią i są karmione przez rodziców.
W przypadku odkrycia gniazda bociana czarnego na terenie lasu, ustala się tzw. strefy ochronne. Strefa ochronna wokół gniazda jest podzielona na dwie części – tzw. część ochrony ścisłej oraz część ochrony częściowej. Promień tej pierwszej wynosi 100 m, natomiast drugiej 500 m. W strefie ochrony ścisłej, czyli w promieniu 100 m wokół gniazda nie można wykonywać żadnych działań, które mogłyby sprawić, że ptaki opuszczą stanowisko przez cały rok. Natomiast w strefie ochrony częściowej dopuszczalna jest gospodarka leśna poza okresem lęgowym, czyli wtedy kiedy nie ma ptaków w gnieździe.