Web Content Display Web Content Display

REZERWAT MODRZEWIE

Został utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (MLiPD) z dnia 13 października 1971r. w celu zachowania fragmentu wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze pierwotnym z udziałem modrzewia polskiego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 5,08 ha. W kompleksie Narożniki, w którym położony jest rezerwat „Modrzewie", teren jest falisty i pagórkowaty, poprzecinany jarami i wąwozami o stromych zboczach. O takim ukształtowaniu zdecydowała pokrywa lessowa, niekiedy o bardzo znacznej grubości, rozpostarta na paleozoicznym podłożu skalnym. Rezerwat obejmuje jeden głęboki wąwóz przebiegający z płn. na płd., poprzecinany licznymi płytszymi odnogami. Do jego powstania przyczyniła się prawdopodobnie droga biegnąca jego dnem. Głębokość wąwozu od strony płd. Dochodzi do 20 m i maleje stopniowo ku płn. do 1 m. Zbocza są strome i urwiste, co świadczy o młodym wieku wąwozu, natomiast rozległa wierzchowina charakteryzuje się łagodnym nachyleniem. Na terenie opisywanego obiektu stwierdzono występowanie 139 gatunków roślin naczyniowych i 21 gatunków drzew (wg Planu Ochrony Rezerwatu). Zbiorowiskiem roślinnym dominującym na obszarze rezerwatu jest grąd subkontynentalny Tilio-Carpinetum, oprócz roślin typowych dla grądu występują tu gatunki borowe i charakterystyczne dla muraw kserotermicznych. W rezerwacie rośnie osiem gatunków roślin chronionych między innymi: parzydło leśne (Aruncus sylvestris), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine), paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare). Rosną tu także trzy modrzewie polskie, o charakterze drzew pomnikowych, których pierśnica przekracza 100 cm. Drzewostan główny budują dęby szypułkowe i bezszypułkowe, lipa drobnolistna, grab pospolity, modrzew polski i sosna zwyczajna. Młode pokolenie w postaci warstwy podrostu reprezentowane jest głównie przez lipy, dęby i graby. 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Łowiectwo

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 420 szt., danieli 140 szt., saren 5270 szt., a dzików 980 szt. Okresowo pojawiają się łosie.

Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka. Na terenie naszego nadleśnictwa żyją lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne. Wśród zbiorników wodnych prawdziwy raj ma ptactwo wodne. Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.