Wydawca treści
Regulaminy korzystania z infrastruktury turystycznej nadleśnictwa
Zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z póź. zm.) lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są ogólnodostępne dla ludności jednak z pewnymi ograniczeniami. Stałym zakazem wstępu objęte są między innymi:
- uprawy leśne do 4 m wysokości,
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,
- ostoje zwierząt,
- źródliska rzek i potoków,
- obszary zagrożone erozją.
Nadleśniczy może również wprowadzić tzw. okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w sytuacji gdy:
- wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub runa leśnego np. w wyniku czynników atmosferycznych, biotycznych i abiotycznych,
- występuje duże zagrożenie pożarowe (wartość % wilgotności ścioły leśnej mierzona przez pięć kolejnych dni o godz. 9:00 wynosi poniżej 10%),
- wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą lasu, ochroną lasu lub pozyskaniem i zrywką drewna.
- oznakowano je zakazem lub ograniczeniem wstępu.
W lesie można biegać, wypoczywać, spacerować czy zbierać na użytek własny owoce runa leśnego, należy jednak pamiętać, że takie wejście do lasu i korzystanie z jego dobrodziejstw odbywa się na własną odpowiedzialność osoby korzystającej.
Turysta – osoba przebywająca i korzystająca z terenów leśnych powinna mieć świadomość o zagrożeniach mogących nastąpić w lesie takich jak:
- czynniki wynikające z natury siły wyższej (gołoledź, mróz, pożar, drzewa uszkodzone przez wiatr; pochylone lub złamane (wywroty, złomy, złamane konary i gałęzie, itp.), które mogą powodować różnego typu urazy ciała lub zagrozić życiu i zdrowiu człowieka,
- ukąszenia powodowane przez owady (komary, kleszcze, pszczoły, szerszenie, osy, itp.), mogące powodować reakcje alergiczne od łagodnych po ostre oraz choroby zakaźne, itp.,
- kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, (np. ukąszenie kleszcza będącego nosicielem bakterii Borrelia sp., wirusa odkleszczowego zapalenia opon mózgowych bakterii Anaplasma sp.),
- niebezpieczeństwo powodowane na skutek dzikich zwierząt (żmija, wilk, lis, jeleń, dzik, itp.), np. ukąszenia, pogryzienia, złamania i inne urazy, itp.,
- nierówności terenu (przeszkody naturalnie występujące w lesie, koleiny na drogach, doły, zapadliska, rumowiska i inne), mogące być jedną z przyczyn np. upadku, potknięcia, uderzenia, stłuczenia, złamania itp.,
- przypadkowe zejście z wyznaczonych tras szlaków turystycznych lub zabłąkanie w dużych kompleksach leśnych itp., dlatego polecamy by przed planowaną wycieczką do lasu pobrać na swoje urządzenie mobilne typu smartfon, darmową aplikację mBDL - mobilnego Banku Danych o Lasach, (link do Sklepu Play, link do Sklepu App Store), która zawiera mapy tematyczne lasów oraz m.in. funkcje lokalizacji GPS i zapisu trasy dzięki którym z łatwością można określić swe położenie w terenie, mapy w aplikacji mBDL działają również w trybie offline. Polecamy również aplikację „Ratunek” dzięki której, ratownicy będą wiedzieć gdzie udać się z pomocą, udzielą jej szybciej i skuteczniej. Poza mapami cyfrowymi polecamy również korzystanie z papierowych map turystycznych. Warto również przed wyprawą do lasu w pełni naładować baterię w telefonie oraz zabrać ze sobą powerbank z uwagi na to, że baterie w telefonach niekoniecznie musza wytrzymać całodzienny trud wycieczki.
Przebywając w lesie i poruszając się po nim należy omijać miejsca gdzie wykonywane są:
- prace gospodarcze,
- zabiegi ograniczające gradacje szkodliwych owadów (w tym wykonywane są np. opryski chemiczne),
- polowania,
- oraz miejsca, które są oznaczone ograniczeniem wstępu lub zakazem wstępu.
Na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świetokrzyski istnieją obiekty służące turystyce, rekreacji i edukacji, które są ogólnodostępne dla wszystkich odwiedzających nasze wspólne lasy.
W załącznikach umieściliśmy również kilka przydatnych informacji, które pomogą Państwu przygotować się do wędrowania po lasach.
Zapraszamy Państwa do korzystania z dobrodziejstw lasu i udostępnianych obiektów.
Najnowsze aktualności
Nie ma życia bez pszczół
Nie ma życia bez pszczół
Dzień Pszczół – Ratujmy Zapylaczy
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pszczół – święto nie tylko tych pracowitych owadów, ale też wszystkich dzikich zapylaczy, bez których życie na Ziemi wyglądałoby zupełnie inaczej.
W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich pszczół, w tym trzmiele, murarki, smukliki i inne pszczoły samotnice. Do zapylaczy zaliczamy również muchówki, motyle, chrząszcze, a nawet niektóre gatunki os.
To one – nie tylko pszczoła miodna – odpowiadają za zapylanie ok. 75% roślin uprawnych i dzikich. Dzięki nim mamy owoce, warzywa, zioła, a także bioróżnorodność, która podtrzymuje całe ekosystemy. Ale zapylacze znikają.
Główne zagrożenia to:
- utrata siedlisk (np. wycinanie dzikich łąk i ugorów),
- stosowanie pestycydów,
- zmiany klimatyczne,
- monokultury rolne.
Dane są niepokojące – coraz więcej gatunków trafia na listy zagrożonych, a lokalne populacje gwałtownie się kurczą. Co możemy zrobić? Wcale nie trzeba być pszczelarzem! Każdy z nas może pomóc:
- sadźmy rośliny miododajne (np. lawenda, facelia, jeżówka, lipa),
- nie używajmy chemii w ogrodach i na działkach,
- zostawiajmy „dzikie zakątki” – np. suche pędy, piasek, stare drewno,
- budujmy domki dla zapylaczy i edukujmy innych.
Pamiętajmy: chroniąc zapylacze, chronimy własną przyszłość. To od nich zależy nasza żywność, zdrowie ekosystemów i piękno przyrody, którą kochamy.
Dziś – dla pszczół. Na co dzień – dla życia.