Wydawca treści
Powierzchnia zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa wynosi 1113,42 km2. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski zarządza gruntami Skarbu Państwa o powierzchni 17 422,89 ha, w tym powierzchnia leśna wynosi 17 266,32 ha, położonych w 1004 kompleksach na terenie czterech powiatów:
1. ostrowieckiego (gminy: Ostrowiec Św., Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Waśniów)
2. opatowskiego (gminy: Ożarów, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice)
3. starachowickiego (gmina Brody)
4. sandomierskiego (gminy: Dwikozy, Zawichost)
Nadleśnictwo składa się z 16 leśnictw w dwóch obrębach.
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Tramplera 1990r.) lasy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski położone są na terenie VI Krainy Małopolskiej w czterech dzielnicach przyrodniczo-leśnych: w 2 Dzielnicy Gór Świętokrzyskich (mezoregion Puszczy Świętokrzyskiej); w 3 Dzielnicy Radomsko-Iłżeckiej (mezoregion Przedgórza Iłżeckiego); w 4 Dzielnicy Wyżyny Zachodnio-Lubelskiej (wschodnia część obrębu Ćmielów) oraz w 9 Dzielnicy Wyżyny Środkowo-Małopolskiej (mezoregion Wyżyny Sandomierskiej).
Cały obszar Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski charakteryzuje się dość urozmaiconą rzeźbą terenu.
Teren Nadleśnictwa jest przeważnie równinny rzadziej falisty a miejscami spotyka się pagórkowate wzniesienia morenowe w kompleksach "Zagaje" i "Krynki". Obok obszarów równinnych spotyka się rzeźbę falistą i wzgórzową. Wszystkie kompleksy leśne w odniesieniu do doliny rzeki Kamiennej czy Wisły położone są na wzniesieniach o różnicy poziomów od 20 do 60 m. Teren pagórkowaty lub silnie falisty poprzecinany jarami i wąwozami spotyka się w kompleksie "Narożniki", "Zamoście", "Potoczek", "Wapiennik", "Saruźniak", "Santoria", "Góry Wysokie", "Zielonka", "Olszowiec", "Lisiny", "Wolskie Doły". Wzniesienie nad poziomem morza waha się od 155 do 210 m.
W związku z utworami geologicznymi, składem mechanicznym gleb, warunkami wilgotnościowymi wytworzyły się na terenie Nadleśnictwa następujące typy gleb: bielicowe, brunatne, rdzawe, murszowe, murszowate, płowe, glejobielicowate, opadowo-glejowe, gruntowo-glejowe, czarne ziemie, rędziny, gleby torfowe.
W ścisłej zależności od wyżej wymienionych typów gleb zostały określone Typy Siedliskowe Lasu. Podczas prac glebowo-siedliskowych prowadzonych w 2001 roku na terenie Nadleśnictwa stwierdzono występowanie: Bśw, BMśw, BMw, LMśw, LMw, Lśw, Lw, OL, OLJs, LMwyż, Lwyż.
Lesistość obszaru w zasięgu działania Nadleśnictwa wynosi 24,4% i jest nieznacznie niższa od przeciętnej województwa świętokrzyskiego (26,8%) i Polski (27,6%).
Najważniejszym gatunkiem lasotwórczym w obydwu obrębach jest sosna, która jako gatunek panujący występuje w drzewostanach zajmujących 87,1% powierzchni leśnej. Na drugim miejscu znajdują się drzewostany z panującym dębem - 7,4% powierzchni leśnej, a w dalszej kolejności: Brz - 2,2%, Md i Ol - 0,8%, oraz Tp - 0,6%, pozostałe gatunki (Św, Jd, Bk, Kl, Js, Gb, Olsz, Os, Lp) zajmują zaledwie 1,1% powierzchni leśnej
PODZIAŁ LASU NA FUNKCJE
L a s y o c h r o n n e
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 112 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 9 sierpnia 1994 roku na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski do lasów ochronnych zostały zaliczone:
I Lasy ochronne ogółem 13026,66 ha
w tym:
1. Lasy glebochronne 589,70 ha
2. Lasy na stałych powierzchniach badawczych 1,81 ha
3. Lasy wodochronne 462,83 ha
4. Lasy uszkodzone na skutek działalności przemysłu 907,51 ha
5. Lasy położone w granicach administracyjnych miast
i w odległości do 10 km od granic miast powyżej
50 tys. mieszkańców 11039,72 ha
6. Lasy stanowiące drzewostany nasienne 25,09 ha
Nadleśnictwo widzi potrzebę dalszego powiększenia stref ochronnych lasów. Cytowane powyżej zarządzenie ustanowiło lasami ochronnymi wyłącznie lasy z planu podstawowego pomijając, często sąsiadujące z lasami ochronnymi działki leśne opisane w aneksie planu urządzenia lasu.
P o z o s t a ł e o b s z a r y c h r o n i o n e
a) Użytki ekologiczne
Obręb Leśnictwo Powierzchnia Podstawa prawna
Ćmielów Czyżów 1,97 Rozporządzenie Nr 12 Wojewody Tarnobrzeskiego z dnia 7.12.1998 roku
b) Zatwierdzone pomniki przyrody:
Obręb Leśnictwo Gatunek
Ćmielów Przyborów głaz narzutowy
Ostrowiec
Krynki Daglezja zielona
Bałtów Dąb szypułkowy - 6szt
Bałtów Dąb szypułkowy – 2 sztuki
c) Obszar chronionego krajobrazu dorzecza rzeki Kamiennej – 12 740 ha.
Na terenie Nadleśnictwa brak jest ustanowionych stref ochronnych wokół stanowisk lęgowych.
W pobliżu terenów leśnych stwierdzono występowanie bobrów:
• na rzece Świślinie w pobliżu kompleksu Zagaje Boleszyńskie,
• w rozlewisku rzeki kamiennej przylegającym do oddziału 400ab leśnictwa Bałtów,
• na rzece Kamiennej w miejscowości Okół,
• na rzece Kamiennej w miejscowości Borownia w pobliżu oddziału 115 leśnictwa Piaski.
L a s y g o s p o d a r c z e.
Pozostałą część lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski stanowią lasy gospodarcze
o powierzchni 3 886,4 ha .
Przynależność administracyjna Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski według powiatów, stan na dzień 31.12.2008 roku przedstawia się następująco:
Województwo świętokrzyskie
Powiat Opatów: 1 481,06 ha
Gmina Ożarów 1 085,14 ha
Gmina Tarłów 314,80 ha
Gmina Sadowie 0,83 ha
Gmina Wojciechowice 80,29 ha
Powiat Ostrowiec Świętokrzyski: 13 246,95 ha
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski 28,87 ha
Gmina Kunów 4 399,75 ha
Gmina Bałtów 3 460,51 ha
Gmina Ćmielów 2 924,56 ha
Gmina Bodzechów 2 231,54 ha
Gmina Waśniów 201,72 ha
Powiat Sandomierz: 471,05 ha
Gmina Dwikozy 97,45 ha
Gmina Zawichost 373,60 ha
Powiat Starachowice: 2 223,83 ha
Gmina Brody 2 223,83 ha
Najnowsze aktualności
„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo
„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo
Wielkimi krokami nadciąga długi weekend i majówka. Czas ten sprzyja wyprawom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Majówka 25”.
Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.
W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.
Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.