Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Las podobnie jak człowiek, rodzi się, dorasta, dojrzewa, starzeje się i umiera. Z nasion rodzi się las, ale zanim z maleńkiego nasionka wyrośnie potężne drzewo, upłynie wiele lat. W tym czasie las wymaga nieustannej troski i zabiegów co najmniej trzech pokoleń leśników. Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Dojrzałe drzewa obradzają nasiona – niektóre np. sosna czy brzoza co roku, inne np. buk i dąb rzadziej. Te, jeśli trafią na podatny grunt, kiełkują i przy odpowiednich warunkach świetlnych, glebowych i wilgotnościowych zmieniają się w maleńkie drzewka – siewki.

W języku leśnym mówimy, że jest to nalot. Pierwszy etap życia drzewek jest bardzo trudny, gdyż są one bardzo małe i wrażliwe, rosną powoli, czyha na nie wiele niebezpieczeństw: przymrozki, susza, chwasty, grzyby, owady czy zwierzyna leśna. To czas prawdziwej walki o byt. Często nalot umiera już w pierwszym roku swego życia. Wraz z wiekiem odporność drzewek wzrasta.

 

 

 

Ponieważ tak trudno jest uzyskać i utrzymać młody las powstały naturalnie, leśnicy pomagają sobie hodując drzewka w bardziej przyjaznych warunkach – w tzw. szkółkach leśnych. Tam młode pokolenie jest pod troskliwą opieką leśnika – szkółkarza.

Ze szkółki jednoroczne lub 2-3 letnie drzewka trafiają do lasu, gdzie sadzi się je w miejscach powstałych po wycięciu starego lasu lub na gruntach rolnych, na których chcemy, aby powstał las. Po posadzeniu drzewek powstaje uprawa.

Drzewka sadzone są w dużej ilości – może to być nawet 10 tys. sztuk na 1 hektarze. Oczywiście nie wszystkie dotrwają do końca istnienia lasu. Uprawa i nalot, czyli I faza rozwoju, trwa do momentu, w którym drzewka zaczynają przeszkadzać sobie nawzajem. W tym czasie leśnicy dbają o nowe pokolenie wykaszając chwasty stanowiące poważną konkurencję o pokarm i wodę. Nieco później rozpoczyna się silna rywalizacja pomiędzy drzewkami. Konkurencja ta prowadzi do śmierci drzew chorych, słabych, gorzej przystosowanych. To takie drzewka wycina się podczas zabiegów pielęgnacyjnych zwanych czyszczeniami wczesnymi. W czyszczeniach usuwa się również drzewka należące do gatunków niepożądanych w uprawie, a także drzewka wadliwe oraz przeszkadzające innym. Redukuje się tym samym ilość drzew.

I tak weszliśmy w drugi etap życia lasu – podrost i młodnik. Podrost to las, który powstał z nalotu a młodnik przerodził się z uprawy. Młodnik w języku staropolskim to gąszcz. Nie trudno sobie wyobrazić, co to oznacza. Cechy rozpoznawcze to: bardzo silne zwarcie, silna konkurencja, która prowadzi do zamierania drzewek słabszych oraz dynamiczny wzrost na wysokość. Drzewka osiągają ok. 5 m wysokości i stają się bardzo smukłe. To z kolei może być przyczyną łatwego wyłamywania się np. pod naporem śniegu.

Młodnik to las wymagający szczególnej opieki. To tak jak z młodzieżą – jeśli wykażemy cierpliwość i troskę, w przyszłości będzie ona naszą chlubą. Na tym etapie leśnicy poprzez usuwanie drzew najgorszych, chorych, obumierających i szkodliwych leśnych egoistów rozpierających się na boki, pomagają przetrwać drzewkom najlepszym. By las uodpornił się na przeciwności losu, należy go silnie przerzedzić. Ilość drzewek na 1 hektarze zmniejsza się nawet o połowę w stosunku do ilości drzewek posadzonych. Zabieg ten zwany jest w języku leśników czyszczeniami późnymi.

Czas trwania tego etapu życia lasu jest różny i zależy od specyficznych cech każdego gatunku. Sosna, brzoza i lipa to gatunki, które rosną szybko i wychodzą z etapu młodnika w wieku 10-15 lat. Buk, dąb i jodła to gatunki rosnące znacznie wolniej i ten etap osiągają w wieku 20-30 lat.

Kolejne dwa etapy w życiu lasu to żerdziowina i drągowina. Drzewka intensywnie przyrastają wtedy na wysokość i na grubość. Przez taki las człowiek może łatwiej przejść, nie obawiając się, że straci oko na wystającej gałęzi. Pnie drzew oczyszczone są już z gałęzi do wysokości człowieka lub wyżej. Ten etap jest szalenie istotny dla przyszłości lasu, gdyż do tego okresu leśnik poprzez właściwe zabiegi pielęgnacyjne może w pełni kształtować cechy jakościowe drzew. Tutaj prowadzi się dalsze prace pielęgnacyjne, polegające na wycinaniu drzew najgorszych, niechcianych a tym samym rozluźnia się zagęszczenie wokół drzew najlepszych. Zabieg ten zwany jest przez leśników trzebieżą wczesną, a wykonuje się go w drzewostanach od 40 roku życia. Ilość drzewek na 1 hektarze wynosi 2500-4000 szt.

Kolejny etap życia lasu to drzewostan dojrzewający. Średnica drzew wynosi wtedy ok. 20-35 cm. Drzewa dojrzewają, zaczynają kwitnąć i owocować. Nie rosną już tak intensywnie na wysokość, lecz wciąż trwa intensywny przyrost na grubość. Drzewa rosną znacznie luźniej. Leśnicy wykorzystują ten czas w życiu drzew uzyskując silny przyrost okazów najlepszych. Zabieg, który ma polepszyć warunki rozwoju drzew najbardziej wartościowych to trzebież późna. Polega ona na usuwaniu drzew szkodliwych, przeszkadzających tym najlepszym a także chorych. Las osiąga wtedy wiek do 60 lat a ilość drzew na 1 ha wynosi ok. 1500 szt. Taki las przynosi człowiekowi wymierne korzyści, zaopatrując nas w drewno, potrzebne do produkcji papieru, konstrukcji budowlanych, innych produktów oraz opału.

Kolejny etap to drzewostan dojrzały. To już „gruby las" – średnica drzew wynosi wtedy 35-50 cm. Drzewa niewiele przyrastają na wysokość ale utrzymuje się intensywny przyrost na grubość. Z tego lasu pozyskujemy nasiona oraz staramy się inicjować odnowienie naturalne czyli nalot. Leśnicy określają ten las jako dojrzały do wycięcia. Zaspakaja on nasze potrzeby na surowiec drzewny. To z takiego lasu chcemy mieć domy, podłogi, meble itp. Po takim lesie lubimy spacerować, podziwiać jego potęgę i wygrzewać się w słońcu, które z łatwością przenika do dna lasu. Wiek takiego lasu zależy od gatunku i tak: dla sosny i świerka jest to ok. 100 lat, dla jodły 100-150 lat a dla buka i dębu 120-160 lat. Liczba drzew na 1 hektarze jest niewielka bo wynosi zaledwie ok. 400 szt.

Został nam już ostatni etap życia lasu – okres starzenia się. Starodrzew osiąga średnice powyżej 50 cm. Rozpoczyna się obumieranie drzew. Mówimy wtedy o dojrzałości rębnej – naturalnej. Drzewostany takie przekroczyły okres najlepszego drewna użytkowego, ponieważ rozpoczęły się procesy destrukcyjne. Takie drzewostany, choć nie spotykamy ich na co dzień, są obecne. Część z nich chroni się jako szczególnie cenne.

 

 

Tak przebrnęliśmy wspólnie od narodzin do śmierci lasu. I tak jak u ludzi – niektórym dane jest żyć bardzo długo, innym zaledwie ułamek chwili w przestrzeni czasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem

Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski wraz z pozostałymi organizatorami mają przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do udziału w obchodach 162 rocznicy bitwy pod Jeziórkiem oddziałów powstania styczniowego dowodzonych przez płk Dionizego Czachowskiego przeciwko doborowym wojskom carskim w dniu 5 maja 1863 roku. W dniach 9 i 10 maja odbędzie się "Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem.
Cała uroczystość obejmować będzie dwa dni podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się ze szczegółami i przebiegiem bitwy z dnia 5 maja 1863r.. Podczas wędrówki uczestnicy zapoznają się również z dziedzictwem kulturowym znajdującym się na naszych trasach oraz z bogactwem przyrodniczym naszych lasów i okolic Rzeki Kamiennej.
Harmonogram wydarzenia przedstawia się następująco:
Dzień I – 09.05.2025r.
Godz. 8:45
Msza św w Dworze Amelii w intencji pamięci powstańców styczniowych bitwy pod Jeziórkiem
w dniu 5 maja 1863r. Msza otwarta dla wszystkich chętnych. Dalsze obchody dla dzieci i młodzieży z wychowawcami. Pozostałych uczestników mszy oraz chętnych zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w trasach w dniu 10 maja (sobota).
1. Godz. 9:30
Wymarsz dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Dworu Amelii pieszą trasą, w czasie której dzieci zapoznają się z bogactwem dziedzictwa kulturowego i przyrody.
2. Godz. 11.30
Dotarcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 12.30
Konkurs wiedzy zdobytej podczas wydarzenie, rozdanie nagród.
4. Godz. 13:00
Odwiezienie uczestników do placówek szkolnych.
Dzień II – 10.05.2025r.
I Trasa piesza
1. Godz. 8.00
Zbiórka pod Pomnikiem Upamiętniającym Bitwę Powstania Styczniowego w dniach 4-5 maja 1863 roku w miejscowościach Boria - Jeziórko.
2. Godz. 8.15
Wyruszenie śladami oddziałów powstańczych dowodzonych przez płk Dionizego Czachowskiego w bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 10.30
Zapalenie zniczy na cmentarzu w Rudzie Kościelnej pod pomnikami powstańców biorących udział w bitwie pod Jeziórkiem z dnia 5 maja 1863r.
4. Godz. 12.00
Dotarcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
5. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
II Trasa rowerowa
1. Godz. 10.00
Zbiórka na rynku głównym w Ostrowcu Świętokrzyskim, przemowa rozpoczynająca wyjazd.
2.
Dojazd na cmentarz Parafii św. Michała Archanioła, złożenie wieńca/ zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców uczestniczących w powstaniu styczniowym.
3.
Przyjazd na rynek w Denkowie, złożenie wieńca/ zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców uczestniczących w powstaniu styczniowym.
4. Dojazd do kaplicy poświęconej miejscu walk powstańczych 1863r. oraz do grobów powstańców bitwy 1863r., złożenie wieńców/ zapalenie zniczy. Zapoznanie się z walorami historycznymi oraz przyrodniczymi lasów w obrębie których prowadzone były walki powstańcze z roku 1863.
5. Godz. 12.00
Dojazd na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
6. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
III trasa – biegowa
1. Godz. 11:00
Zbiórka pod budynkiem Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, omówienie trasy oraz rozpoczęcie biegu zapalenie znicza pod Głazem Upamiętniającym Walk Powstańców Styczniowych w Sudole
2. Godz. 12:00
Dobiegnięcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
Informujemy, że ilość miejsc jest ograniczona, w celu zapewnienia odpowiedniej ilość transportu i poczęstunku prosimy o zgłaszanie w terminie do dnia 8 maja br. swojego udziału drogą mailową na adres.ostrowiec@radom.lasy.gov.pl lub pod numer telefonu 505137932 – podając swoje imię i nazwisko oraz trasę, w której zgłasza się swoje uczestnictwo. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy również o dokładne zapoznanie się z Regulaminem wydarzenia, harmonogramem wydarzenia oraz klauzulą RODO.