Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

PLANY ZALESIEŃ

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski sporządza plany zalesień gruntów rolnych oraz innych niż rolne objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski  informuje, iż składanie wniosków o sporządzenie planu zalesienia w zakresie działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" w ramach PROW 2014-2020 można składać w terminie do 1 czerwca 2020 roku.

Poniżej zamieszczono przydatne odnośniki dotyczące wielkości wsparcia w zakresie zalesień, dokumenty niezbędne do sporządzenia planu zalesienia i składania wniosków o przyznanie wsparcia (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 8 maja 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, oraz Podstawowe informacje o działaniu).

 

https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2015/P_WZSO/14_05_2015/rozp-lasy_2014_2020.pdf

 

https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/dzialanie-8-inwestycje-w-rozwoj-obszarow-lesnych-i-poprawe-zywotnosci-lasow/2017-zasady-ubiegania-sie-o-przyznanie-wsparcia-na-zalesienie.html

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie "Spotkania z historią, dziedzictwem kulturowym i przyrodą w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski"

Podsumowanie "Spotkania z historią, dziedzictwem kulturowym i przyrodą w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski"

Pamięć, historia i przyroda – wspólnie uczciliśmy bohaterów Powstania Styczniowego. W dniach 9–10 maja. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski miało zaszczyt współorganizować wyjątkowe wydarzenie historyczno-edukacyjne pn. „Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody”. Inicjatywa ta była poświęcona pamięci Powstańców Styczniowych, którzy 5 maja 1863 roku stoczyli zwycięski bój pod Jeziórkiem pod dowództwem płk. Dionizego Czachowskiego przeciwko doborowym wojskom carskim dowodzonym przez Ilię Klevcova.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w Dworze Amelii w Rudzie Kościelnej wzięło udział około 350 uczestników, w tym dzieci i młodzież wraz z opiekunami ze wszystkich szkół Gminy Bodzechów oraz PSP nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wspólna wędrówka przez lasy, ścieżki pamięci i miejsca historycznych bitew była nie tylko okazją do upamiętnienia ważnego zrywu niepodległościowego, ale także do realizacji szeregu celów edukacyjnych: upamiętnienie Powstania Styczniowego jako kluczowego wydarzenia w historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodego pokolenia, promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, w tym miejsc takich jak Krzemionki Opatowskie – wpisane na listę UNESCO, poszerzanie wiedzy przyrodniczej – uczestnicy poznali formy ochrony przyrody, rolę lasu w walce powstańczej, zależności w ekosystemach leśnych oraz wpływ człowieka na środowisko, integracja lokalnej społeczności wokół wspólnej pamięci i działań w terenie, edukacja międzypokoleniowa i wsparcie dla turystyki kulturowej i przyrodniczej.

Zwieńczeniem wydarzenia był Apel Poległych na Polanie im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko – miejscu wyjątkowym zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Dzięki zaangażowaniu Gminy Bodzechów, właścicieli Dworu Amelii, rekonstruktorów z Klubu Historycznego – Rok 1863, Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, nauczycieli i opiekunów dzieci, Stowarzyszeniu Ostrower, Ostrowieckiemu Stowarzyszeniu Biegaczy „OstroBiec”, Kołom Gospodyń Wiejskich w Magoniach i Sudole, uczestnicy mogli nie tylko posłuchać o historii, ale i ją poczuć. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

Cieszymy się, że leśna przestrzeń znów stała się miejscem refleksji, edukacji i budowania tożsamości – zarówno narodowej, jak i przyrodniczej.

Chwała Bohaterom Powstania Styczniowego!

Leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski