Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Średnia lesistość Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przekracza 26%. Jest bardzo zróżnicowana i waha się od 60% (Puszcza Świętokrzyska) do mniejszej niż 5% (teren Opatowa, Doliny Nidy).
Lasy rosną tu na obszarze ok. 470 tys. ha (powierzchnia leśna stanowiąca lasy państwowe wynosi 324,5 tys. ha). Puszcza Kozienicka i Świętokrzyska należą do niezwykle cennych obszarów przyrodniczych w kraju.

Na północnym-wschodzie na lewo do Wisły rozciąga się Puszcza Kozienicka, będąca niegdyś częścią Puszczy Radomskiej. W centralnej części położona jest Puszcza Świętokrzyska – największy na tym obszarze kompleks lasów sąsiadujący ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.

Pozostałe lasy – zróżnicowane i także cenne przyrodniczo grupują się w kompleksach leśnych będących częścią Puszczy Stromieckiej, Lasów Iłżeckich oraz położonych na terenie Niecki Włoszczowskiej. Bardziej rozdrobnione są pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca. Są to tereny o silnie rozwiniętym rolnictwie i żyznych glebach, stąd lasy przetrwały w mniejszych kompleksach. Są także cenne: spotkamy tu roślinność kserotermiczną, żyzne lasy bukowe, wąwozy lessowe. Szczególnie cenne w regionie są lasy położone w dolinach rzek Wisły, Pilicy, Czarnej, Krasnej, Nidy, Białej Nidy i ich dopływów.

Wg regionalizacji przyrodniczo-leśnej Polski tereny RDLP w Radomiu leżą w VI Krainie Małopolskiej (94%) oraz IV Krainie Mazowiecko-Podlaskiej (6%).

Kraina Małopolska zajmuje obejmuje swym zasięgiem rozległy i zróżnicowany teren – od Gór Świętokrzyskich poprzez wyżyny, równiny aż do dolin rzek i innych zagłębień terenu, w których utworzyły się torfowiska. Lasy RDLP w Radomiu położone są w czternastu mezoregionach tej krainy: Puszczy Świętokrzyskiej (23% lasów regionu), Równiny Radomsko-Kozienickiej (18%), Gór Świętokrzyskich (15%), Przedgórza Iłżeckiego (11%), Chmielnicko-Staszowskim (10%), Niecki Włoszczowskiej (5%), Piotrkowsko-Opoczyńskiego (4%), Płaskowyżu Jędrzejowskiego (3%), Wyżyny Miechowskiej (2%), Ponidzia (1%), Opatowskim (1%), Wyżyny Zachodniolubelskiej (0,5%), Doliny Nidy, Niziny Nadwiślańskiej (po 0,1%). Można tu spotkać główne gatunki lasotwórcze: sosnę, jodłę, świerk, buk i dąb. W wielu miejscach, szczególnie w borach występujących na siedliskach uboższych dominuje sosna. Tam, gdzie puszcze przetrwały okres dawnego osadnictwa lub gdzie nie uprawiano roli ze względu na górzysty lub bagienny teren mamy do czynienia z naturalnymi drzewostanami o dużym zróżnicowaniu gatunkowym bogatymi w jodłę, buki, klony, wiązy, jesiony i modrzewie. W rejonach wyżyn i gór wraz ze wzrostem wysokości klimat jest chłodniejszy i bardziej wilgotny. Ze względu na wielkość lasów na szczególną uwagę zasługuje Puszcza Świętokrzyska – drugi obszar pod względem największej lesistości w krainie. Warto zaznaczyć, że w mezoregionach Puszczy Świętokrzyskiej oraz Łysogórskim udział jodły przekracza 20%.

Z kolei krajobraz śródleśnych wydm porośniętych sosnowym lasem oraz torfowisk w zagłębieniach terenu pomiędzy nimi (ługów) typowy jest dla Puszczy Kozienickiej. Także w wielu innych miejscach znajdziemy wspaniałe i zróżnicowane lasy.

Kraina Mazowiecko-Podlaska jest najmniej lesistą krainą, co miało przyczyny we wczesnym osadnictwie na tych ziemiach oraz intensywnego wylesiania w dawnych czasach pod uprawy rolne. Kraina zdominowana jest przez równinny krajobraz staroglacjalny: gliny i piaski zwałowe urozmaicone wydmami, torfowiskami i dolinami rzek. Lesistość krainy jest mała i wynosi 22%. Lasy rozmieszczone są nierównomiernie; większe powierzchnie zajmują w środkowej części krainy – w dolinach rzecznych i ich sąsiedztwie. Ważniejszymi rzekami są Wisła i Pilica oraz ich dopływy. Lasy RDLP w Radomiu położone są w trzech mezoregionach tej krainy położonych w jej południowo-wschodniej części: Równiny Kutnowsko-Błońskiej (4% lasów regionu), Doliny Dolnej Pilicy (1%) oraz Doliny Środkowej Wisły (1% lasów regionu). Mazowsze znajduje się poza zwartym występowaniem świerka, buka i jodły, jednak można te gatunki spotkać w miejscach gdzie sprzyjają temu warunki klimatyczno-siedliskowe. Obecnie stale rośnie udział gatunków liściastych, szczególnie na żyźniejszych siedliskach.

Fauna regionu jest bogata. W Puszczy Świętokrzyskiej i Kozienickiej spotkamy szereg rzadkich owadów, w tym związanych ze starymi, wiekowymi drzewostanami oraz martwym drewnem: zgniotek cynobrowy, pachnica dębowa, jelonek rogacz, a nawet nadobnicę alpejską (Góry Świętokrzyskie). Na śródleśnych łąkach występują m.in. przeplatka aurinia, modraszek telejus czy czerwończyk nieparek. Spotkamy tu też wiele gatunków z rodziny biegaczowatych.

Z płazów i gadów spotkamy niemal wszystkie gatunki. Na uwagę zasługuje występowanie żółwia błotnego w rezerwacie przyrody „Okólny Ług" w Puszczy Kozienickiej oraz „Borowiec" w pobliżu ujścia rzeki Zwoleńki do Wisły.

Wśród ptaków szczególne bogactwo gatunków znajdziemy w lasach położonych w dolinach rzek: szczególnie Wisły, Pilicy i Nidy, Białej Nidy, Czarnej, Krasnej oraz na rozległych bagnach i mokradłach takich jak Krasna, Białe Ługi (Puszcza Świętokrzyska), czy torfowiska Puszczy Kozienickiej. Dużą grupę stanowią wśród nich ptaki środowisk leśnych oraz ekotonowych występujących na skraju lasu i innych ekosystemów. Najcenniejszymi z występujących gatunków ptaków są bocian czarny, bielik, kraska, których stanowiska lęgowe podlegają ochronie strefowej. Na rozległych torfowiskach, łąkach, skrajach lasów świętokrzyskich bytują cietrzewie. W rozległych olsach możliwe jest spotkanie puchacza, a na obszarach sąsiadujących z otwartymi łąkami orlika krzykliwego, puszczyka uralskiego (Góry Świętokrzyskie).

W lasach RDLP w Radomiu stwierdzono wiele gatunków nietoperzy, szczególnie w jaskiniach występujących licznie na terenie świętokrzyskim, ale też gatunków typowo leśnych. Stwierdzono gatunki: borowiec wielki, mroczek posrebrzany, mroczek późny, kilka gatunków nocków.

Z najnowszych badań wynika, że tereny RDLP w Radomiu są jednym z najważniejszych miejsc występowania popielicy w Polsce. Wszystkie rzeki regionu zasiedlone są przez bobry, których liczba stale rośnie.

W rozległych i zwartych lasach Puszczy Świętokrzyskiej i Lasów Iłżeckich bytują wilki - cenny element środowiska naturalnego wymagający szczególnej uwagi i ochrony.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski ogłasza nabór zewnętrzny na stanowisko instruktor techniczny/podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyskim . Wszelkie szczegóły znajdują się w materiałach do pobrania

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski ogłasza nabór zewnętrzny na stanowisko instruktor techniczny/podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyskim . Wszelkie szczegóły znajdują się w materiałach do pobrania

                                                                                      Sudół, dnia 09.08.2023 r.

Zn. spr.: NK.111.5.2023

OGŁOSZENIE

NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

O NABORZE ZEWNĘTRZNYM

NA STANOWISKO INSTRUKTOR TECHNICZNY /PODLEŚNICZY.

  1. ORGANIZATOR NABORU:

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski

Sudół 216,

27 – 400 Ostrowiec Świętokrzyski

Tel. (041) 265 31 49

e-meil: ostrowiec@radom.lasy.gov.pl

  1. OKREŚLENIE STANOWISKA NABORU:

Instruktor techniczny/Podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski.

  1. Wymagania obligatoryjne (podstawowe):
    1. Spełnienie wymogów określonych w art. 45 ust. 2 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku (Dz. U. z 2022 roku, poz. 627 z późniejszymi zmianami).
    2. Wykształcenie kierunkowe minimum średnie leśne.
    3. Brak przeciwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na stanowisku instruktora technicznego/podleśniczego. 4) Minimalny staż pracy 1 rok.
  2. Wymagania dodatkowe (preferowane):
    1. Znajomość systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP) w stopniu umożliwiającym jego wykorzystanie do realizacji powierzonych zadań.
    2. Wykształcenie wyższe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ewentualnie w trakcie trwania studiów lub studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
    3. Inne dodatkowe uprawnienia, szkolenia, kwalifikacje.
  3. Wymagane dokumenty:
    1. CV oraz list motywacyjny z adresem do korespondencji, numerem telefonu i adresem poczty e-meil opatrzone własnoręcznym podpisem.
    2. Kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie, w tym wymagane kwalifikacje zawodowe, staż pracy, ukończone kursy i szkolenia dotyczące stanowiska pracy, na które jest prowadzona rekrutacja (oryginał tych dokumentów do wglądu podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej).
    3. Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika (załącznik nr 1 do ogłoszenia).
    4. Klauzula informacyjna dla kandydatów do pracy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych ( załącznik nr 2 do ogłoszenia).
    5. Oświadczenie kandydata na stanowisko instruktor techniczny/podleśniczy (załącznik nr 3 do ogłoszenia).

 

  1. Ramowy zakres wykonywanych obowiązków na stanowisku instruktor techniczny/ podleśniczy:

Wykonywanie wszelkich czynności techniczno–produkcyjnych, administracyjnych i ochronnych, mających na celu realizację zadań ustalonych dla leśnictwa oraz ochronę zasobów leśnych i innego majątku według poleceń wydawanych przez leśniczego, udzielonych przez niego wskazówek i instruktażu oraz własnej inicjatywy.

W ramach zastępstwa prowadzenie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w nadleśnictwie zgodnie z zakresem czynności.

  1. Warunki zatrudnienia:
    1. Miejsce wykonywania pracy teren (wskazane leśnictwo) w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski.
    2. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy.
    3. Pierwsza umowa na okres próbny z możliwością przedłużenia po spełnieniu oczekiwań pracodawcy na czas określony lub nieokreślony.
    4. Wynagrodzenie zgodnie z  zasadami wynagradzania obowiązującymi w PGL Lasy Państwowe.
    5. Dostępne świadczenia zdrowotne i socjalne, stosownie do odrębnych uregulowań w tym zakresie.
    6. Zatrudnionemu Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski nie zapewnia mieszkania.
  2. Termin i miejsce składania ofert:
    1. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w terminie do dnia 25 sierpnia 2023 roku do godz. 14:00, opatrzone dopiskiem:

                                      „Dokumenty         aplikacyjne          na          stanowisko                                  instruktor

techniczny/podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski”

  1. Osobiście w zamkniętej kopercie w sekretariacie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski (sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00)
  2. Pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, Sudół 216, 27 – 400 Ostrowiec Świętokrzyski.
  3. Pocztę elektroniczną na adres: ostrowiec@radom.lasy.gov.pl z zapisem w temacie wiadomości: „Dokumenty aplikacyjne na stanowisko instruktor techniczny/podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski”.
  1. O terminie złożenia dokumentów decyduje data ich wpływu do nadleśnictwa.
  2. Dokumenty złożone po wyżej wymienionym terminie nie będą rozpatrywane i bez otwierania koperty zostaną odesłane na podany adres korespondencyjny nadawcy w razie braku adresu zostaną komisyjnie zniszczone.

9. Procedura rekrutacyjna:

1) Proces rekrutacji prowadzić będzie komisja rekrutacyjna powołana przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Rekrutacja będzie prowadzona w dwóch etapach:

  1. Etap I – weryfikacja złożonych przez kandydatów dokumentów pod względem spełnienia wymagań obligatoryjnych i merytorycznym,
  2. Etap II – rozmowa kwalifikacyjna z wybranymi kandydatami (max. 3 osób), którzy spełnili wymagania formalne oraz otrzymali najwięcej punktów.
  3. Na postępowanie rekrutacyjne będą zaproszeni kandydaci spełniający        wymagania formalne.
  4. O terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci zostaną powiadomieni telefonicznie lub pocztą elektroniczną, na wskazanych przez nich numer telefonu lub adres e-mail.

           12. Informacje dodatkowe

  1. Wyniki naboru nie są podawane do publicznej wiadomości.
  2. Postępowanie kwalifikacyjne i jego rozstrzygnięcie jest ostateczne i nie podlega zaskarżaniu i odwołaniu.
  3. Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski zastrzega sobie możliwość unieważnienia naboru na każdym etapie bez podania przyczyny.
  4. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski zastrzega sobie prawo kontaktu z wybranymi kandydatami, którzy zostaną zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oraz prawo do powiadomienia wyłącznie wybranego kandydata o podjętej decyzji.
  5. Po zakończeniu procedury naboru, dokumenty kandydatów (złożone pocztą tradycyjną lub w sekretariacie), które były rozpatrywane w procesie zostaną odesłane na podany przez nich adres za wyjątkiem kandydata wyłonionego do zatrudnienia (te dokumenty zostaną dołączone do jego akt osobowych). Dokumenty złożone pocztą elektroniczną nie będą odsyłane – zostaną usunięte ze zbiorówpoczty elektronicznej nadleśnictwa, a te wydrukowane – zostaną niezwłocznie usunięte.
  6. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski nie zwraca kandydatom kosztów związanych z rekrutacją.
  7. Osobą upoważnioną do udzielania informacji w sprawie naboru jest St.

Specjalista ds. pracowniczych Anna Skrzypczyk – Kotowska tel. 512150332.

Załączniki:

  1. Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika.
  2. Klauzula informacyjna dla kandydatów do pracy.
  3. Oświadczenie kandydata o niekaralności.

Z poważaniem

Adam Podsiadło

Nadleśniczy

/podpisano elektronicznie/