Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli - Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego. Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem

Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski wraz z pozostałymi organizatorami mają przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do udziału w obchodach 162 rocznicy bitwy pod Jeziórkiem oddziałów powstania styczniowego dowodzonych przez płk Dionizego Czachowskiego przeciwko doborowym wojskom carskim w dniu 5 maja 1863 roku. W dniach 9 i 10 maja odbędzie się "Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem.
Cała uroczystość obejmować będzie dwa dni podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się ze szczegółami i przebiegiem bitwy z dnia 5 maja 1863r.. Podczas wędrówki uczestnicy zapoznają się również z dziedzictwem kulturowym znajdującym się na naszych trasach oraz z bogactwem przyrodniczym naszych lasów i okolic Rzeki Kamiennej.
Harmonogram wydarzenia przedstawia się następująco:
Dzień I – 09.05.2025r.
Godz. 8:45
Msza św w Dworze Amelii w intencji pamięci powstańców styczniowych bitwy pod Jeziórkiem
w dniu 5 maja 1863r. Msza otwarta dla wszystkich chętnych. Dalsze obchody dla dzieci i młodzieży z wychowawcami. Pozostałych uczestników mszy oraz chętnych zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w trasach w dniu 10 maja (sobota).
1. Godz. 9:30
Wymarsz dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Dworu Amelii pieszą trasą, w czasie której dzieci zapoznają się z bogactwem dziedzictwa kulturowego i przyrody.
2. Godz. 11.30
Dotarcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 12.30
Konkurs wiedzy zdobytej podczas wydarzenie, rozdanie nagród.
4. Godz. 13:00
Odwiezienie uczestników do placówek szkolnych.
Dzień II – 10.05.2025r.
I Trasa piesza
1. Godz. 8.00
Zbiórka pod Pomnikiem Upamiętniającym Bitwę Powstania Styczniowego w dniach 4-5 maja 1863 roku w miejscowościach Boria - Jeziórko.
2. Godz. 8.15
Wyruszenie śladami oddziałów powstańczych dowodzonych przez płk Dionizego Czachowskiego w bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 10.30
Zapalenie zniczy na cmentarzu w Rudzie Kościelnej pod pomnikami powstańców biorących udział w bitwie pod Jeziórkiem z dnia 5 maja 1863r.
4. Godz. 12.00
Dotarcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
5. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
II Trasa rowerowa
1. Godz. 10.00
Zbiórka na rynku głównym w Ostrowcu Świętokrzyskim, przemowa rozpoczynająca wyjazd.
2.
Dojazd na cmentarz Parafii św. Michała Archanioła, złożenie wieńca/ zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców uczestniczących w powstaniu styczniowym.
3.
Przyjazd na rynek w Denkowie, złożenie wieńca/ zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców uczestniczących w powstaniu styczniowym.
4. Dojazd do kaplicy poświęconej miejscu walk powstańczych 1863r. oraz do grobów powstańców bitwy 1863r., złożenie wieńców/ zapalenie zniczy. Zapoznanie się z walorami historycznymi oraz przyrodniczymi lasów w obrębie których prowadzone były walki powstańcze z roku 1863.
5. Godz. 12.00
Dojazd na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
6. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
III trasa – biegowa
1. Godz. 11:00
Zbiórka pod budynkiem Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, omówienie trasy oraz rozpoczęcie biegu zapalenie znicza pod Głazem Upamiętniającym Walk Powstańców Styczniowych w Sudole
2. Godz. 12:00
Dobiegnięcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
Informujemy, że ilość miejsc jest ograniczona, w celu zapewnienia odpowiedniej ilość transportu i poczęstunku prosimy o zgłaszanie w terminie do dnia 8 maja br. swojego udziału drogą mailową na adres.ostrowiec@radom.lasy.gov.pl lub pod numer telefonu 505137932 – podając swoje imię i nazwisko oraz trasę, w której zgłasza się swoje uczestnictwo. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy również o dokładne zapoznanie się z Regulaminem wydarzenia, harmonogramem wydarzenia oraz klauzulą RODO.