Wydawca treści
Organizacja Nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli - Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego. Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Najnowsze aktualności
Podsumowanie "Spotkania z historią, dziedzictwem kulturowym i przyrodą w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski"
Podsumowanie "Spotkania z historią, dziedzictwem kulturowym i przyrodą w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski"
Pamięć, historia i przyroda – wspólnie uczciliśmy bohaterów Powstania Styczniowego. W dniach 9–10 maja. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski miało zaszczyt współorganizować wyjątkowe wydarzenie historyczno-edukacyjne pn. „Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody”. Inicjatywa ta była poświęcona pamięci Powstańców Styczniowych, którzy 5 maja 1863 roku stoczyli zwycięski bój pod Jeziórkiem pod dowództwem płk. Dionizego Czachowskiego przeciwko doborowym wojskom carskim dowodzonym przez Ilię Klevcova.
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w Dworze Amelii w Rudzie Kościelnej wzięło udział około 350 uczestników, w tym dzieci i młodzież wraz z opiekunami ze wszystkich szkół Gminy Bodzechów oraz PSP nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wspólna wędrówka przez lasy, ścieżki pamięci i miejsca historycznych bitew była nie tylko okazją do upamiętnienia ważnego zrywu niepodległościowego, ale także do realizacji szeregu celów edukacyjnych: upamiętnienie Powstania Styczniowego jako kluczowego wydarzenia w historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodego pokolenia, promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, w tym miejsc takich jak Krzemionki Opatowskie – wpisane na listę UNESCO, poszerzanie wiedzy przyrodniczej – uczestnicy poznali formy ochrony przyrody, rolę lasu w walce powstańczej, zależności w ekosystemach leśnych oraz wpływ człowieka na środowisko, integracja lokalnej społeczności wokół wspólnej pamięci i działań w terenie, edukacja międzypokoleniowa i wsparcie dla turystyki kulturowej i przyrodniczej.
Zwieńczeniem wydarzenia był Apel Poległych na Polanie im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko – miejscu wyjątkowym zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Dzięki zaangażowaniu Gminy Bodzechów, właścicieli Dworu Amelii, rekonstruktorów z Klubu Historycznego – Rok 1863, Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, nauczycieli i opiekunów dzieci, Stowarzyszeniu Ostrower, Ostrowieckiemu Stowarzyszeniu Biegaczy „OstroBiec”, Kołom Gospodyń Wiejskich w Magoniach i Sudole, uczestnicy mogli nie tylko posłuchać o historii, ale i ją poczuć. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.
Cieszymy się, że leśna przestrzeń znów stała się miejscem refleksji, edukacji i budowania tożsamości – zarówno narodowej, jak i przyrodniczej.
Chwała Bohaterom Powstania Styczniowego!
Leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski