Wydawca treści Wydawca treści

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Coraz większa popularność jazdy konnej zmobilizowała wielu nadleśniczych do tworzenia nowych szlaków. Z „Raportu o stanie lasów" wynika, że w latach 2010-2011 na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe długość takich tras podwoiła się. To bardzo dobra wiadomość dla koniarzy. Droga udostępniona przez nadleśniczego jest bowiem, zgodnie z ustawą o lasach, jedynym miejscem w lesie, gdzie można się w ten sposób poruszać. Nawet jeśli przed wjazdem na nią nie ma żadnego znaku zakazu, ani też nie jest przegrodzona szlabanem, wjeżdżać na nią konno nie można (podobnie jak samochodem, motocyklem czy quadem).

W kupie siła

Jeżeli w naszej okolicy brakuje szlaków konnych, możemy zgłosić się do nadleśnictwa z prośbą o ich wyznaczenie. Warto, by taki wniosek poparła większa grupa miłośników tego rodzaju rekreacji. Jeśli zainteresowanie będzie wystarczające, a stan nawierzchni drogi i sposób jej użytkowania (czy np. nie poruszają się na niej maszyny leśne) na to pozwoli, jest szansa, że nowy szlak powstanie.
Trzeba pamiętać, że nadleśnictwa za przejazd drogami leśnymi, w wypadku ich komercyjnego użytkowania, mają prawo pobierać opłatę. Chodzi tu np. o wycieczki, przejażdżki czy rajdy organizowane przez stadniny czy gospodarstwa agroturystyczne - powinny podpisać z nadleśnictwem, jeśli tego ono wymaga,  umowę, w której będą określone prawa i obowiązki obu stron, czas obowiązywania i wysokość opłat. Jeśli jednak jesteśmy osobą prywatną, która od czasu do czasu wybiera się na przejażdżkę po lesie, nic nie płacimy.

Brak zgody na utworzenie szlaku konnego nie oznacza złej woli nadleśniczego. Może mieć ku temu ważne powody. Wbrew pozorom, konie potrafią poważnie zniszczyć nawierzchnię leśnej drogi. Kopyta dziurawią ją tak bardzo, że często uniemożliwia to później poruszanie się rowerem i utrudnia spacer pieszym. Nierzadko konie uszkodzą  drogę bardziej niż leśne maszyny podczas prac przy pozyskaniu i zrywce drewna, a trzeba od razu dodać, że nawierzchnia rozjechana przez ciągniki naprawiana jest zwykle dość szybko po tym , jak wyjadą one z lasu.

Najważniejsze są zasady

Niezależnie od szkód, jakie mogą spowodować konie, przepisy zakazujące jeźdźcom wjazdu do lasu poza wyznaczonymi drogami budzą kontrowersje, także wśród leśników. Wydaje się, że to rygor tego samego gatunku, co wszechobecne niegdyś tabliczki „Zakaz fotografowania" - swego rodzaju relikt przeszłości. W wielu krajach Europy Zachodniej, choćby w Niemczech, przepisy działają odwrotnie niż w Polsce. Tam można jeździć konno po wszystkich drogach leśnych, z wyjątkiem tych, na których ruch ograniczono np. ze względu na nieodpowiednią nawierzchnię, zbyt dużą liczbę pieszych turystów lub przejeżdżające maszyny leśne. Niestety, nie ma większych szans, by w Polsce wprowadzono podobne zasady, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Nie dalej niż w zeszłym roku Janusz Zaleski, wiceminister środowiska przekonywał, że przepisy o udostępnianiu lasów spełniają swoją rolę  i ich zmiana nie wydaje się konieczna. Na razie trzeba więc liczyć na przychylność nadleśniczych. I warto o nią dbać, przestrzegając zasad korzystania ze szlaków. Przede wszystkim należy pamiętać, że droga do jazdy konnej to nie tor wyścigowy i korzystają z niej także piesi turyści. Nie można z niej zjeżdżać, chyba, że musimy ominąć przeszkodę lub mamy inny naprawdę ważny powód (np. ratujemy zdrowie). Dobrą praktyką jest jazda środkiem szlaku, tak aby nie niszczyć nawierzchni po bokach, którymi najczęściej poruszają się piesi i rowerzyści. Osoby małoletnie powinny jeździć konno w towarzystwie dorosłych. Wyruszać na trasę należy po świcie, a wracać z niej przed zmierzchem. Po swoim koniu należy także posprzątać.

Każde nadleśnictwo, które wyznacza szlaki konne, tworzy także regulamin poruszania się po nich – warto go przeczytać przed wyruszeniem na trasę. Poza zasadami poruszania się, przedstawione są w nich także oznaczenia szlaków. Podstawowe to pomarańczowe koło na białym tle oznaczające sam szlak oraz pomarańczowe koło z czarną obwódką oznaczające jego początek i koniec. Czasami stosuje się też inne oznaczenia, np. zieloną podkowę na białym tle.

Warto wiedzieć

W 2011 r. sieć szlaków konnych na terenie Lasów Państwowych liczyła 7 tys. km. Jedną z większych atrakcji dla jeźdźców w Polsce jest Łódzki Szlak Konny, który częściowo biegnie także przez tereny Lasów Państwowych, a RDLP Łódź była wśród jego twórców. Ma w sumie ponad 2000 km i jest najdłuższym tego typu traktem w Europie. Na trasie znajduje się 200 ośrodków jeździeckich, 21 punktów postojowych, 1400 tablic informacyjnych, 30 punktów informacyjnych monitorujących turystów i ponad 1000 atrakcji turystycznych. Ciekawostką jest, że jeździec może bezpłatnie wypożyczyć lokalizator, który w wypadku niebezpieczeństwa wyśle służbom ratunkowym informację o pozycji będącego w opałach turysty

Lokalne szlaki konne aż takich udogodnień, jak lokalizatory, nie oferują. Nadleśnictwa troszczą się przede wszystkim o to, żeby wszystkie trasy były czytelnie oznakowane, zawsze przejezdne, by były przy nich koniowiązy oraz wiaty umożliwiające odpoczynek i schronienie przed deszczem. Przede wszystkim jednak dbają, by przebiegały przez najpiękniejsze tereny Lasów Państwowych. Co oferują miłośnikom jazdy konnej, najłatwiej dowiemy się w siedzibach nadleśnictw oraz w serwisie czaswlas.pl.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski ogłasza nabór zewnętrzny na stanowisko instruktor techniczny/podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyskim . Wszelkie szczegóły znajdują się w materiałach do pobrania

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski ogłasza nabór zewnętrzny na stanowisko instruktor techniczny/podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyskim . Wszelkie szczegóły znajdują się w materiałach do pobrania

                                                                                      Sudół, dnia 09.08.2023 r.

Zn. spr.: NK.111.5.2023

OGŁOSZENIE

NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

O NABORZE ZEWNĘTRZNYM

NA STANOWISKO INSTRUKTOR TECHNICZNY /PODLEŚNICZY.

  1. ORGANIZATOR NABORU:

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski

Sudół 216,

27 – 400 Ostrowiec Świętokrzyski

Tel. (041) 265 31 49

e-meil: ostrowiec@radom.lasy.gov.pl

  1. OKREŚLENIE STANOWISKA NABORU:

Instruktor techniczny/Podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski.

  1. Wymagania obligatoryjne (podstawowe):
    1. Spełnienie wymogów określonych w art. 45 ust. 2 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku (Dz. U. z 2022 roku, poz. 627 z późniejszymi zmianami).
    2. Wykształcenie kierunkowe minimum średnie leśne.
    3. Brak przeciwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na stanowisku instruktora technicznego/podleśniczego. 4) Minimalny staż pracy 1 rok.
  2. Wymagania dodatkowe (preferowane):
    1. Znajomość systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP) w stopniu umożliwiającym jego wykorzystanie do realizacji powierzonych zadań.
    2. Wykształcenie wyższe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ewentualnie w trakcie trwania studiów lub studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
    3. Inne dodatkowe uprawnienia, szkolenia, kwalifikacje.
  3. Wymagane dokumenty:
    1. CV oraz list motywacyjny z adresem do korespondencji, numerem telefonu i adresem poczty e-meil opatrzone własnoręcznym podpisem.
    2. Kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie, w tym wymagane kwalifikacje zawodowe, staż pracy, ukończone kursy i szkolenia dotyczące stanowiska pracy, na które jest prowadzona rekrutacja (oryginał tych dokumentów do wglądu podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej).
    3. Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika (załącznik nr 1 do ogłoszenia).
    4. Klauzula informacyjna dla kandydatów do pracy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych ( załącznik nr 2 do ogłoszenia).
    5. Oświadczenie kandydata na stanowisko instruktor techniczny/podleśniczy (załącznik nr 3 do ogłoszenia).

 

  1. Ramowy zakres wykonywanych obowiązków na stanowisku instruktor techniczny/ podleśniczy:

Wykonywanie wszelkich czynności techniczno–produkcyjnych, administracyjnych i ochronnych, mających na celu realizację zadań ustalonych dla leśnictwa oraz ochronę zasobów leśnych i innego majątku według poleceń wydawanych przez leśniczego, udzielonych przez niego wskazówek i instruktażu oraz własnej inicjatywy.

W ramach zastępstwa prowadzenie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w nadleśnictwie zgodnie z zakresem czynności.

  1. Warunki zatrudnienia:
    1. Miejsce wykonywania pracy teren (wskazane leśnictwo) w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski.
    2. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy.
    3. Pierwsza umowa na okres próbny z możliwością przedłużenia po spełnieniu oczekiwań pracodawcy na czas określony lub nieokreślony.
    4. Wynagrodzenie zgodnie z  zasadami wynagradzania obowiązującymi w PGL Lasy Państwowe.
    5. Dostępne świadczenia zdrowotne i socjalne, stosownie do odrębnych uregulowań w tym zakresie.
    6. Zatrudnionemu Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski nie zapewnia mieszkania.
  2. Termin i miejsce składania ofert:
    1. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w terminie do dnia 25 sierpnia 2023 roku do godz. 14:00, opatrzone dopiskiem:

                                      „Dokumenty         aplikacyjne          na          stanowisko                                  instruktor

techniczny/podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski”

  1. Osobiście w zamkniętej kopercie w sekretariacie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski (sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00)
  2. Pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, Sudół 216, 27 – 400 Ostrowiec Świętokrzyski.
  3. Pocztę elektroniczną na adres: ostrowiec@radom.lasy.gov.pl z zapisem w temacie wiadomości: „Dokumenty aplikacyjne na stanowisko instruktor techniczny/podleśniczy w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski”.
  1. O terminie złożenia dokumentów decyduje data ich wpływu do nadleśnictwa.
  2. Dokumenty złożone po wyżej wymienionym terminie nie będą rozpatrywane i bez otwierania koperty zostaną odesłane na podany adres korespondencyjny nadawcy w razie braku adresu zostaną komisyjnie zniszczone.

9. Procedura rekrutacyjna:

1) Proces rekrutacji prowadzić będzie komisja rekrutacyjna powołana przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Rekrutacja będzie prowadzona w dwóch etapach:

  1. Etap I – weryfikacja złożonych przez kandydatów dokumentów pod względem spełnienia wymagań obligatoryjnych i merytorycznym,
  2. Etap II – rozmowa kwalifikacyjna z wybranymi kandydatami (max. 3 osób), którzy spełnili wymagania formalne oraz otrzymali najwięcej punktów.
  3. Na postępowanie rekrutacyjne będą zaproszeni kandydaci spełniający        wymagania formalne.
  4. O terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci zostaną powiadomieni telefonicznie lub pocztą elektroniczną, na wskazanych przez nich numer telefonu lub adres e-mail.

           12. Informacje dodatkowe

  1. Wyniki naboru nie są podawane do publicznej wiadomości.
  2. Postępowanie kwalifikacyjne i jego rozstrzygnięcie jest ostateczne i nie podlega zaskarżaniu i odwołaniu.
  3. Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski zastrzega sobie możliwość unieważnienia naboru na każdym etapie bez podania przyczyny.
  4. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski zastrzega sobie prawo kontaktu z wybranymi kandydatami, którzy zostaną zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oraz prawo do powiadomienia wyłącznie wybranego kandydata o podjętej decyzji.
  5. Po zakończeniu procedury naboru, dokumenty kandydatów (złożone pocztą tradycyjną lub w sekretariacie), które były rozpatrywane w procesie zostaną odesłane na podany przez nich adres za wyjątkiem kandydata wyłonionego do zatrudnienia (te dokumenty zostaną dołączone do jego akt osobowych). Dokumenty złożone pocztą elektroniczną nie będą odsyłane – zostaną usunięte ze zbiorówpoczty elektronicznej nadleśnictwa, a te wydrukowane – zostaną niezwłocznie usunięte.
  6. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski nie zwraca kandydatom kosztów związanych z rekrutacją.
  7. Osobą upoważnioną do udzielania informacji w sprawie naboru jest St.

Specjalista ds. pracowniczych Anna Skrzypczyk – Kotowska tel. 512150332.

Załączniki:

  1. Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika.
  2. Klauzula informacyjna dla kandydatów do pracy.
  3. Oświadczenie kandydata o niekaralności.

Z poważaniem

Adam Podsiadło

Nadleśniczy

/podpisano elektronicznie/