Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa Plan urządzenia lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem

Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski wraz z pozostałymi organizatorami mają przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do udziału w obchodach 162 rocznicy bitwy pod Jeziórkiem oddziałów powstania styczniowego dowodzonych przez płk Dionizego Czachowskiego przeciwko doborowym wojskom carskim w dniu 5 maja 1863 roku. W dniach 9 i 10 maja odbędzie się "Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem.
Cała uroczystość obejmować będzie dwa dni podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się ze szczegółami i przebiegiem bitwy z dnia 5 maja 1863r.. Podczas wędrówki uczestnicy zapoznają się również z dziedzictwem kulturowym znajdującym się na naszych trasach oraz z bogactwem przyrodniczym naszych lasów i okolic Rzeki Kamiennej.
Harmonogram wydarzenia przedstawia się następująco:
Dzień I – 09.05.2025r.
Godz. 8:45
Msza św w Dworze Amelii w intencji pamięci powstańców styczniowych bitwy pod Jeziórkiem
w dniu 5 maja 1863r. Msza otwarta dla wszystkich chętnych. Dalsze obchody dla dzieci i młodzieży z wychowawcami. Pozostałych uczestników mszy oraz chętnych zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w trasach w dniu 10 maja (sobota).
1. Godz. 9:30
Wymarsz dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Dworu Amelii pieszą trasą, w czasie której dzieci zapoznają się z bogactwem dziedzictwa kulturowego i przyrody.
2. Godz. 11.30
Dotarcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 12.30
Konkurs wiedzy zdobytej podczas wydarzenie, rozdanie nagród.
4. Godz. 13:00
Odwiezienie uczestników do placówek szkolnych.
Dzień II – 10.05.2025r.
I Trasa piesza
1. Godz. 8.00
Zbiórka pod Pomnikiem Upamiętniającym Bitwę Powstania Styczniowego w dniach 4-5 maja 1863 roku w miejscowościach Boria - Jeziórko.
2. Godz. 8.15
Wyruszenie śladami oddziałów powstańczych dowodzonych przez płk Dionizego Czachowskiego w bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 10.30
Zapalenie zniczy na cmentarzu w Rudzie Kościelnej pod pomnikami powstańców biorących udział w bitwie pod Jeziórkiem z dnia 5 maja 1863r.
4. Godz. 12.00
Dotarcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
5. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
II Trasa rowerowa
1. Godz. 10.00
Zbiórka na rynku głównym w Ostrowcu Świętokrzyskim, przemowa rozpoczynająca wyjazd.
2.
Dojazd na cmentarz Parafii św. Michała Archanioła, złożenie wieńca/ zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców uczestniczących w powstaniu styczniowym.
3.
Przyjazd na rynek w Denkowie, złożenie wieńca/ zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców uczestniczących w powstaniu styczniowym.
4. Dojazd do kaplicy poświęconej miejscu walk powstańczych 1863r. oraz do grobów powstańców bitwy 1863r., złożenie wieńców/ zapalenie zniczy. Zapoznanie się z walorami historycznymi oraz przyrodniczymi lasów w obrębie których prowadzone były walki powstańcze z roku 1863.
5. Godz. 12.00
Dojazd na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
6. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
III trasa – biegowa
1. Godz. 11:00
Zbiórka pod budynkiem Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, omówienie trasy oraz rozpoczęcie biegu zapalenie znicza pod Głazem Upamiętniającym Walk Powstańców Styczniowych w Sudole
2. Godz. 12:00
Dobiegnięcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
Informujemy, że ilość miejsc jest ograniczona, w celu zapewnienia odpowiedniej ilość transportu i poczęstunku prosimy o zgłaszanie w terminie do dnia 8 maja br. swojego udziału drogą mailową na adres.ostrowiec@radom.lasy.gov.pl lub pod numer telefonu 505137932 – podając swoje imię i nazwisko oraz trasę, w której zgłasza się swoje uczestnictwo. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy również o dokładne zapoznanie się z Regulaminem wydarzenia, harmonogramem wydarzenia oraz klauzulą RODO.