Web Content Display
REZERWAT ULÓW
Rezerwat został utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 27 czerwca 1995, w celu ochrony rzadkich i chronionych gatunków oraz cennych zbiorowisk roślinnych. Przedmiotem ochrony jest bardzo bogaty i interesujący pod względem florystycznym i zróżnicowania fitosocjologicznego ekosystem leśny. Powierzchnia rezerwatu wynosi 22,59 ha. Rezerwat składa się z dwóch części. Jedna część położona w kompleksie „Zamoście" od płn. i zach. Granicząca z doliną rzeki Kamiennej, posiada ukształtowanie terenu faliste, w części płn.-wsch. Wzniesione i pocięte jardami stromo opadającymi ku płn., od rzeki Kamiennej. Część rezerwatu znajdująca się w kompleksie „Stróżniak" obejmuje stromą miejscami urwistą wapienną krawędź doliny Kamiennej. Współczesna rzeźba tego terenu kształtowała się pod wpływem ruchów górotwórczych i zlodowaceń. Rezerwat „Ulów" posiada bogatą florę roślin naczyniowych. Odnotowano tu ok. 350 gatunków (wg Planu Ochrony Rezerwatu). Bogactwo to wynika z dużego zróżnicowania siedliskowego oraz z żyzności podłoża. Pod względem ekologicznym dominują tutaj gatunki leśne, następnie elementy ciepłych muraw kserotermicznych, łąkowe i gatunki synantropijne. Można tu spotkać całą gamę gatunków charakterystycznych zarówno dla cieplejszych postaci lasów grądowych jak i dla wilgotnych. Natomiast udział gatunków typowych dla borów jest w rezerwacie niewielki. W rezerwacie stwierdzono obecność kilkunastu gatunków objętych ścisłą ochroną, oraz kilku podlegających ochronie częściowej. Niezwykle interesujące są gatunki wilgotnych lasów grądowych: tojad mołdawski (Aconitum moldavicum), tojad dzióbaty (Aconitum variegatum), oraz żebrowiec górski (Pleurospermum austriacum). Należą one do niezwykle rzadko spotykanych roślin na niżu, gdyż posiadają one charakter górski. W trakcie prac terenowych wyróżniono kilka postaci grądu na tym terenie. Najbardziej wilgotny podzespół grądu subkontynentalnego niskiego Tilio-Carpinetum stachyetosum wykształca się jedynie fragmentarycznie na skraju rezerwatu w jego zachodniej części. Niezwykle intereujący pod względem florystycznym jest podzespół grądu subkontynentalnego wysokiego Tilio-Carpinetum campanuletosum. W południowo-wschodniej części rezerwatu wykształca się zbiorowisko grądu nawiązuje do świetlistej dąbrowy. Pozostałe fragmenty południowej części rezerwatu zajmuje grąd subkontynentalny typowy – Tilio-Carpinetum typicum, charakteryzujący się zwiększonym udziałem sosny. Głównymi gatunkami lasotwórczymi obok sosny są: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, grab zwyczajny, klon zwyczajny i jawor. Na terenie rezerwatu stwierdzono 9 drzew o rozmiarach odpowiadających drzewom pomnikowym.
Asset Publisher
„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo
„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo
Wielkimi krokami nadciąga długi weekend i majówka. Czas ten sprzyja wyprawom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Majówka 25”.
Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.
W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.
Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.