Asset Publisher Asset Publisher

Regulaminy korzystania z infrastruktury turystycznej nadleśnictwa

Zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z póź. zm.) lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są ogólnodostępne dla ludności jednak z pewnymi ograniczeniami. Stałym zakazem wstępu objęte są między innymi:

  • uprawy leśne do 4 m wysokości,
  • powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,
  • ostoje zwierząt,
  • źródliska rzek i potoków,
  • obszary zagrożone erozją.

Nadleśniczy może również wprowadzić tzw. okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w sytuacji gdy:

  • wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub runa leśnego np. w wyniku czynników atmosferycznych, biotycznych i abiotycznych,
  • występuje duże zagrożenie pożarowe (wartość % wilgotności ścioły leśnej mierzona przez pięć kolejnych dni o godz. 9:00 wynosi poniżej 10%),
  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą lasu, ochroną lasu lub pozyskaniem i zrywką drewna.
  • oznakowano je zakazem lub ograniczeniem wstępu.

W lesie można biegać, wypoczywać, spacerować czy zbierać na użytek własny owoce runa leśnego, należy jednak pamiętać, że takie wejście do lasu i korzystanie z jego dobrodziejstw odbywa się na własną odpowiedzialność osoby korzystającej.
 

Turysta – osoba przebywająca i korzystająca z terenów leśnych powinna mieć świadomość o zagrożeniach mogących nastąpić w lesie takich jak:

  • czynniki wynikające z natury siły wyższej (gołoledź, mróz, pożar, drzewa uszkodzone przez wiatr; pochylone lub złamane (wywroty, złomy, złamane konary i gałęzie,  itp.), które mogą powodować różnego typu urazy ciała lub zagrozić życiu i zdrowiu człowieka,
  • ukąszenia powodowane przez owady (komary, kleszcze, pszczoły, szerszenie, osy, itp.), mogące powodować reakcje alergiczne od łagodnych po ostre oraz choroby zakaźne, itp.,
  • kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, (np. ukąszenie kleszcza będącego nosicielem bakterii Borrelia sp., wirusa odkleszczowego zapalenia opon mózgowych bakterii Anaplasma sp.),
  • niebezpieczeństwo powodowane na skutek dzikich zwierząt (żmija, wilk, lis, jeleń, dzik, itp.), np. ukąszenia, pogryzienia, złamania i inne urazy, itp.,
  • nierówności terenu (przeszkody naturalnie występujące w lesie, koleiny na drogach, doły, zapadliska, rumowiska i inne), mogące być jedną z przyczyn np. upadku, potknięcia, uderzenia, stłuczenia, złamania itp.,
  • przypadkowe zejście z wyznaczonych tras szlaków turystycznych lub zabłąkanie w dużych kompleksach leśnych itp., dlatego polecamy by przed planowaną wycieczką do lasu pobrać na swoje urządzenie mobilne typu smartfon, darmową aplikację mBDL - mobilnego Banku Danych o Lasach, (link do Sklepu Play, link do Sklepu App Store), która zawiera mapy tematyczne lasów oraz m.in. funkcje lokalizacji GPS i zapisu trasy dzięki którym z łatwością można określić swe położenie w terenie, mapy w aplikacji mBDL działają również w trybie offline. Polecamy również aplikację „Ratunek” dzięki której, ratownicy będą wiedzieć gdzie udać się z pomocą, udzielą jej szybciej i skuteczniej. Poza mapami cyfrowymi polecamy również korzystanie z papierowych map turystycznych. Warto również przed wyprawą do lasu w pełni naładować baterię w telefonie oraz zabrać ze sobą powerbank z uwagi na to, że baterie w telefonach niekoniecznie musza wytrzymać całodzienny trud wycieczki. 
     

Przebywając w lesie i poruszając się po nim należy omijać miejsca gdzie wykonywane są:

  • prace gospodarcze,
  • zabiegi ograniczające gradacje szkodliwych owadów (w tym wykonywane są np. opryski chemiczne),
  • polowania,
  • oraz miejsca, które są oznaczone ograniczeniem wstępu lub zakazem wstępu.

Na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świetokrzyski istnieją obiekty służące turystyce, rekreacji i edukacji, które są ogólnodostępne dla wszystkich odwiedzających nasze wspólne lasy.

 W załącznikach umieściliśmy również kilka przydatnych informacji, które pomogą Państwu przygotować się do wędrowania po lasach. 

Zapraszamy Państwa do korzystania z dobrodziejstw lasu i udostępnianych obiektów.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Powierzchnie referencyjne i HCV - konsultacje społeczne

Powierzchnie referencyjne i HCV - konsultacje społeczne

W związku z procesem wznowienia certyfikatu FSC zapraszamy do konsultacji społecznych dotyczących obszarów HCV oraz powierzchni referencyjnych na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski


Realizując zapisy Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski podlegające RDLP w Radomiu identyfikuje i oznaczaje na mapach powierzchnie referencyjne oraz powierzchnie o szczególnych wartościach ochronnych - HCV (ang. High Conservation Value).


Konsultacje potrwają 14 dni w okresie od 25.03.2025 do 08.04.2025.


Opinie, uwagi i własne propozycje prosimy przesyłać na adres siedziby nadleśnictwa lub drogą elektroniczną, na adres e-mail: ostrowiec@radom.lasy.gov.pl, w formularzu stanowiącym załącznik do niniejszego ogłoszenia w terminie do dnia: 08.04.2025 roku.
Osobą do kontaktu z ramienia Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski w sprawie wyznaczania powierzchni referencyjnych jest Pan Marcin Bugajski, 660-456-073, marcin.bugajski@radom.lasy.gov.pl. Osobą do kontaktu z ramienia Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski w sprawie wyznaczania obszarów HCVF jest Pan Paweł Kosiarz, 505-137-932, pawel.kosiarz@radom.lasy.gov.


Opis przedmiotu konsultacji:
Powierzchnie referencyjne (stosownie do ich planów ochrony o ile istnieją) są trwale pozostawione bez ingerencji w stanie naturalnym, z wyjątkiem działań podyktowanych nadrzędnymi wymogami bezpieczeństwa publicznego (z pozostawieniem drewna na gruncie). W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się działania mające na celu przywrócenie powierzchni do bardziej naturalnych warunków.
W przypadku wystąpienia katastrofy naturalnej reżim ochronny w wyznaczonych powierzchniach referencyjnych może ulec złagodzeniu w celu niwelacji jej skutków lub przywrócenia funkcji powierzchni referencyjnej. Decyzja o złagodzeniu reżimu ochronnego jest udokumentowana.
Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) - strefy i przestrzenie fizyczne posiadające Szczególne Wartości Ochronne* lub niezbędne do istnienia i utrzymania Szczególnych Wartości Ochronnych.
HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
- HCV 1.1. Koncentracje różnorodności biologicznej, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym;
- HCV 1.2. Koncentracja gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
HCV 2.1 Duże ekosystemy i mozaiki ekosystemów na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, i które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
- HCV 3.1. definiowane jako ekosystemy i siedliska skrajnie rzadkie i ginące (Nadleśnictwo nie udostępnia współrzędnych geograficznych znanych miejsc rozrodu zwierząt rzadkich i zagrożonych).
- HCV 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy (ujęte w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej), lecz w Polsce występujące powszechnie i wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary dla gospodarki leśnej.
HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.
- HCV 4.1. Kluczowe zlewnie wodne - obszary spełniające kryteria uznania za wodochronne wg zasad z Rozporządzenia Ministra Ochrony środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej oraz inne obszary pełniące funkcje wodochronne.
- HCV 4.2. Kontrola erozji wrażliwych gleb i zboczy oraz ochrona zasobów węgla w glebach organicznych - obszary spełniające kryteria uznania za glebochronne wg zasad z Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej oraz inne obszary pełniące funkcje glebochronne w szczególności chroniące zasoby węgla w glebach organicznych.
- HCV 4.3. Ochrona innych lokalnie istotnych usług ekosystemowych zidentyfikowanych przez zarządcę, które występują w jednostce gospodarowania. Usługi ekosystemowe to korzyści, jakie ludzie czerpią z natury. Lasy zapewniają społeczeństwu szeroki zakres korzyści, od obiegu czystej wody, po żyzną glebę i sekwestrację dwutlenku węgla.
HCV 5.1. Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokajania podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, zdrowia, odżywiania, wody itp.) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
- HCV 6.1 Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym globalnym, krajowym lub lokalnym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym.
- HCV 6.2 Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, gospodarczym lub religijnym dla tradycyjnej kultury społeczności lokalnych, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie z tymi społecznościami.

Uwagi, opinie oraz własne propozycje mogą Państwo składać poprzez uzupełnienie załącznika pn. "Formularz zgłaszania uwag i wniosków - obsz. HCV, pow. referencyjne" oraz wysłanie go na adres ostrowiec@radom.lasy.gov.pl lub osobiste dostarczenie do biura Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.