Web Content Display
ZANOCUJ W LESIE
Zbliża się majowy przedłużony weekend. Amatorom spędzania wolnego czasu na łonie natury w surowych warunkach proponujemy wypad na teren naszego Nadleśnictwa, a konkretnie na obszar Leśnictwa Zwierzyniec i Sudół (mapa dostępna w załączniku na dole strony). Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]
W ramach programu „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1000 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Dla naszych gości przygotowaliśmy miejsca, gdzie będzie można zostawić samochód oraz miejsce w którym bezpiecznie rozpalimy ognisko. Można także korzystać z własnej turystycznej kuchenki gazowej. Grupy o liczebności do 9 osób mogą nocować dwie doby z rzędu bez konieczności powiadamiania o tym Nadleśnictwa. Jednak ze względów bezpieczeństwa proponujemy dać znać o zamiarze przebywania na naszym terenie – w przypadku zdarzeń losowych będziemy łatwiej mogli do Was dotrzeć.
Na wyznaczonym do nocowania terenie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Wówczas obowiązywał będzie tam zakaz wstępu, a obszar zakazu oznaczony będzie żółtymi tablicami ostrzegawczymi ustawionymi w terenie, na drogach i szlakach.
Ankieta dla użytkowników Zanocuj w lesie
Prosimy dla naszego wspólnego dobra o przestrzeganie regulaminu (dostępny w załączniku na dole strony).
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa.Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres malgorzata.koziel@radom.lasy.gov.pl nie później niż 3 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (regulamin wchodzi w życie z dniem 28.05.2021 r.)
- informacjami, gdzie wyznaczone jest miejsce do rozpalenia ogniska i czy jest zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
- Lokalizacja miejsca, w którym można rozpalać ognisko znajduje się na mapie.
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ . Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
- Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
- informacje o tego typu wyłączeniach/zmianach będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Małgorzata Kozieł 515 373 130
Serdecznie zapraszamy do pobytu na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski
Asset Publisher
„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo
„Majówka 25” – straż leśna zadba o bezpieczeństwo
Wielkimi krokami nadciąga długi weekend i majówka. Czas ten sprzyja wyprawom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Majówka 25”.
Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.
W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.
Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.