Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

REZERWAT MODRZEWIE

Został utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (MLiPD) z dnia 13 października 1971r. w celu zachowania fragmentu wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze pierwotnym z udziałem modrzewia polskiego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 5,08 ha. W kompleksie Narożniki, w którym położony jest rezerwat „Modrzewie", teren jest falisty i pagórkowaty, poprzecinany jarami i wąwozami o stromych zboczach. O takim ukształtowaniu zdecydowała pokrywa lessowa, niekiedy o bardzo znacznej grubości, rozpostarta na paleozoicznym podłożu skalnym. Rezerwat obejmuje jeden głęboki wąwóz przebiegający z płn. na płd., poprzecinany licznymi płytszymi odnogami. Do jego powstania przyczyniła się prawdopodobnie droga biegnąca jego dnem. Głębokość wąwozu od strony płd. Dochodzi do 20 m i maleje stopniowo ku płn. do 1 m. Zbocza są strome i urwiste, co świadczy o młodym wieku wąwozu, natomiast rozległa wierzchowina charakteryzuje się łagodnym nachyleniem. Na terenie opisywanego obiektu stwierdzono występowanie 139 gatunków roślin naczyniowych i 21 gatunków drzew (wg Planu Ochrony Rezerwatu). Zbiorowiskiem roślinnym dominującym na obszarze rezerwatu jest grąd subkontynentalny Tilio-Carpinetum, oprócz roślin typowych dla grądu występują tu gatunki borowe i charakterystyczne dla muraw kserotermicznych. W rezerwacie rośnie osiem gatunków roślin chronionych między innymi: parzydło leśne (Aruncus sylvestris), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine), paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare). Rosną tu także trzy modrzewie polskie, o charakterze drzew pomnikowych, których pierśnica przekracza 100 cm. Drzewostan główny budują dęby szypułkowe i bezszypułkowe, lipa drobnolistna, grab pospolity, modrzew polski i sosna zwyczajna. Młode pokolenie w postaci warstwy podrostu reprezentowane jest głównie przez lipy, dęby i graby. 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem

Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski wraz z pozostałymi organizatorami mają przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do udziału w obchodach 162 rocznicy bitwy pod Jeziórkiem oddziałów powstania styczniowego dowodzonych przez płk Dionizego Czachowskiego przeciwko doborowym wojskom carskim w dniu 5 maja 1863 roku. W dniach 9 i 10 maja odbędzie się "Wędrówka śladami historii i dziedzictwa kulturowego w otoczeniu przyrody w ramach pamięci o powstańcach, którzy pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego odnieśli zwycięski bój 5 maja 1863 r. w bitwie pod Jeziórkiem.
Cała uroczystość obejmować będzie dwa dni podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się ze szczegółami i przebiegiem bitwy z dnia 5 maja 1863r.. Podczas wędrówki uczestnicy zapoznają się również z dziedzictwem kulturowym znajdującym się na naszych trasach oraz z bogactwem przyrodniczym naszych lasów i okolic Rzeki Kamiennej.
Harmonogram wydarzenia przedstawia się następująco:
Dzień I – 09.05.2025r.
Godz. 8:45
Msza św w Dworze Amelii w intencji pamięci powstańców styczniowych bitwy pod Jeziórkiem
w dniu 5 maja 1863r. Msza otwarta dla wszystkich chętnych. Dalsze obchody dla dzieci i młodzieży z wychowawcami. Pozostałych uczestników mszy oraz chętnych zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w trasach w dniu 10 maja (sobota).
1. Godz. 9:30
Wymarsz dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Dworu Amelii pieszą trasą, w czasie której dzieci zapoznają się z bogactwem dziedzictwa kulturowego i przyrody.
2. Godz. 11.30
Dotarcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 12.30
Konkurs wiedzy zdobytej podczas wydarzenie, rozdanie nagród.
4. Godz. 13:00
Odwiezienie uczestników do placówek szkolnych.
Dzień II – 10.05.2025r.
I Trasa piesza
1. Godz. 8.00
Zbiórka pod Pomnikiem Upamiętniającym Bitwę Powstania Styczniowego w dniach 4-5 maja 1863 roku w miejscowościach Boria - Jeziórko.
2. Godz. 8.15
Wyruszenie śladami oddziałów powstańczych dowodzonych przez płk Dionizego Czachowskiego w bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 10.30
Zapalenie zniczy na cmentarzu w Rudzie Kościelnej pod pomnikami powstańców biorących udział w bitwie pod Jeziórkiem z dnia 5 maja 1863r.
4. Godz. 12.00
Dotarcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
5. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
II Trasa rowerowa
1. Godz. 10.00
Zbiórka na rynku głównym w Ostrowcu Świętokrzyskim, przemowa rozpoczynająca wyjazd.
2.
Dojazd na cmentarz Parafii św. Michała Archanioła, złożenie wieńca/ zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców uczestniczących w powstaniu styczniowym.
3.
Przyjazd na rynek w Denkowie, złożenie wieńca/ zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców uczestniczących w powstaniu styczniowym.
4. Dojazd do kaplicy poświęconej miejscu walk powstańczych 1863r. oraz do grobów powstańców bitwy 1863r., złożenie wieńców/ zapalenie zniczy. Zapoznanie się z walorami historycznymi oraz przyrodniczymi lasów w obrębie których prowadzone były walki powstańcze z roku 1863.
5. Godz. 12.00
Dojazd na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
6. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
III trasa – biegowa
1. Godz. 11:00
Zbiórka pod budynkiem Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, omówienie trasy oraz rozpoczęcie biegu zapalenie znicza pod Głazem Upamiętniającym Walk Powstańców Styczniowych w Sudole
2. Godz. 12:00
Dobiegnięcie na Polanę im. Dionizego Czachowskiego w leśnictwie Jeziórko, odmówienie apelu poległych jako aktu wspomnienia i uczczenia pamięci powstańców styczniowych z dnia 5 maja 1863 roku oraz prelekcja nt. bitwy pod Jeziórkiem. Przedstawienie przez rekonstruktorów ubioru ówczesnych powstańców oraz oddziałów carskich. Przedstawienie przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach uzbrojenia jakim dysponowali biorący udział w bitwie pod Jeziórkiem. Zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców przez uczestników wydarzenia pod pomnikiem poświęconym Bitwie pod Jeziórkiem.
3. Godz. 13.30
Zakończenie wydarzenia
Informujemy, że ilość miejsc jest ograniczona, w celu zapewnienia odpowiedniej ilość transportu i poczęstunku prosimy o zgłaszanie w terminie do dnia 8 maja br. swojego udziału drogą mailową na adres.ostrowiec@radom.lasy.gov.pl lub pod numer telefonu 505137932 – podając swoje imię i nazwisko oraz trasę, w której zgłasza się swoje uczestnictwo. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy również o dokładne zapoznanie się z Regulaminem wydarzenia, harmonogramem wydarzenia oraz klauzulą RODO.